Cimke Archívum: érzéstelenítő
Sztrichninfa (Strychnos nux-vomica)
Indiában honos.
A magjából előállított sztrichnin rendkívül erős izomgörcsöket okoz, melyek többnyire halálos kimenetelűek.
Kisebb adagban fokozza a nyál- és gyomornedv elválasztását, ezért a belőle készített arzént is tartalmazó gyógyszer (Strychnotonin) étvágygerjesztő, általános erősítő hatású. Latin neve hánytató tulajdonságára utal: hánytató dió.
A kuráre-folyondár (S. toxifera) kérgének kivonata kurarin-alkaloidot tartalmaz, mely a legerősebb mérgek egyike. Dél-Amerikában nyílméreg készül belőle. Izombénító hatása miatt a sebészetben műtéteknél izomelernyesztő szer. Az érzőidegek működését azonban nem befolyásolja, így csak érzéstelenítőkkel együtt használják.
Tetanuszgörcs megszüntetésére is alkalmas.
Kokacserje (Erythroxylon coca)

Hazája a trópusi Dél-Amerika.
A kokainalkaloidot tartalmazó levelek rágása kezdetben kellemes bódultságot, az éhség és fáradtságérzés megszűnését hozza, fokozza a teljesítőképességet.
A kokain azonban veszedelmes kábítószer. Levélrágás, porfelszippantás, injekció formájában történő alkalmazása szenvedéllyé válik. A kokainisták sorsa a teljes testi leromlás, erkölcsi elzüllés.
A heveny kokainmérgezés halálos légzésbénulást okoz. Az elsőként alkalmazott helyi érzéstelenítő volt műtéteknél.
Mérgező hatása miatt ma már kiszorul a sebészet gyógyszertárából.
Mák (Papaver somniferum)

Éretlen toktermésének tejnedve – az ópium – Homérosz óta ismert kábítószer (somnifer = álomhozó). Az ókori gyógyításban az első érzéstelenítő.
Az emberiség számára a XIX. században vált áldássá, amikor sikerült belőle előállítani az álomisten fiáról – Morpheusról – elnevezett morfint, mely az ópiumnál sokszorta hatásosabb fájdalomcsillapító.
A tejnedv többi alkaloidja közül a kodein a száraz köhögés legjobb orvossága. A papaverin a simaizomgörcsöket oldja.
A kábulatot hozó ópium szívása különösen a mohamedán világban terjedt el (ahol a vallás tiltotta az alkoholfogyasztást), később Indiában, Kínában öltött óriási méreteket. Az élvezet rabjai egyre nagyobb adagokat követelnek. Az idült mérgezés végül testi-lelki leromláshoz, halálhoz vezet.