Cimke Archívum: étvágygerjesztő
Sztrichninfa (Strychnos nux-vomica)
Indiában honos.
A magjából előállított sztrichnin rendkívül erős izomgörcsöket okoz, melyek többnyire halálos kimenetelűek.
Kisebb adagban fokozza a nyál- és gyomornedv elválasztását, ezért a belőle készített arzént is tartalmazó gyógyszer (Strychnotonin) étvágygerjesztő, általános erősítő hatású. Latin neve hánytató tulajdonságára utal: hánytató dió.
A kuráre-folyondár (S. toxifera) kérgének kivonata kurarin-alkaloidot tartalmaz, mely a legerősebb mérgek egyike. Dél-Amerikában nyílméreg készül belőle. Izombénító hatása miatt a sebészetben műtéteknél izomelernyesztő szer. Az érzőidegek működését azonban nem befolyásolja, így csak érzéstelenítőkkel együtt használják.
Tetanuszgörcs megszüntetésére is alkalmas.
Kroton (Codiaeum fajok)

A C. tiglium a kutyatejfélék rokonságába tartozó alacsony fa. Hazája India.
A magjából préselt olaj igen erős hashajtó. Túladagolása könnyen halált okozhat. Európában először a X. század arab orvosai alkalmazták.
A C. eluteria dél-amerikai cserje. Drogja, a kaszkarilla-gyökérkéreg serkenti az emésztést, étvágygerjesztő és likőrök ízesítő anyaga.
Izlandi zuzmó (Cetraria izlandica)

Latin neve: Cetraria izlandica.
A magas hegységek, északi tájak fenyveseiben, fátlan tundrákon tömegesen fordul elő.
Telep-testű, mint minden zuzmó.
Antibiotikum-tartalma magyarázza, hogy a népi gyógyászatban már régóta a köhögés, a tüdőbaj orvossága. Jódtartalma miatt a pajzsmirigytúltengés, a golyva ellen jó hatású. Keserűanyaga – a cetrarin – étvágygerjesztő.
Citromfű (Melissa officinalis)

Latin neve: Melissa officinalis.
A Földközi-tenger partvidékén honos, Dél-Európából származó ajakosvirágú növény, nálunk termesztik. Évelő, egy méteres szárhosszúságot is elérhető növény. Szára négyzetes, 1-3 cm-es levelei átellenesen állnak, tojásdad alakúak, fűrészes szélűek. Júniustól augusztusig virágzik. A sárga bimbók a felső levelek hónaljában jelennek meg, a kinyílt virágok fehérek, esetleg sárgás, vagy ibolyás árnyalattal. Kellemes, a citroméra emlékeztető illatát a szárítást követő tárolás folyamán elveszti.
Virágzáskor citromillatot áraszt. Levele illóolajon kívül nyálkát, szaponint tartalmaz.
Drogjának a középkor svájci vegyészorvosa, Paracelsus asszonyifjító hatást tulajdonított. A XVIII-XIX. században belőle készült a „karmelitaszesz”, amely csodatevő gyógyszer hírében állt.
Az ideg- és emésztőrendszerre gyakorolt kedvező hatását ma is dicsérik. Teája jó nyugtató, megszünteti az ideges eredetű fejfájást.