Cimke Archívum: köhögés
Fokhagyma (Allium sativum)

Világszerte ismert, mindenre jó, univerzális házi orvosság gyakorlatilag minden kultúrában. Vértisztító, serkentő, izzasztó, köptető, görcsoldó, antibiotikus, idegerősítő, szélhajtó és hámosító, sebgyógyító tulajdonsága van.
Használatos a tüdő minden betegségének kezelésére, magas és alacsony vérnyomásra, élősködők (paraziták) és fertőzések ellen, fejfájás enyhítésére és idegrendszeri zavarok gyógyítására. A többi hagyma is hasonló sajátságokkal rendelkezik és alkalmazhatók a fokhagymával együtt.
Ha azt akarjuk, hogy a fokhagyma jótékony hatása megmaradjon, nem szabad megfőzni. Friss nedvei a leghatásosabbak. Idegfeszültség és agyi érgörcsök esetén célszerű egy pohár forró tejben szétnyomkodott fokhagymagerezdet elfogyasztani. Magas vérnyomás ellen minden reggel együnk meg egy gerezdet.
Molyűző (Ledum palustre)

Fehér virágai s a megszárított hajtása kellemetlen, bódító illatot árasztanak.
Mint a növény magyar nevéből is kiderül, elűzi a lakások kellemetlen rovarbetolakodóit (moly, tetű, poloska). Az észak-európai síkság, valamint a magas hegységek lápjain élő örökzöld cserje.
Teáját vagy szeszes kivonatát mézzel köhögés – különösen szamárköhögés – ellen fogyasztják.
Forrázata izzasztó hatású. Különböző bőr- és reumatikus betegségek gyógyszere.
Izlandi zuzmó (Cetraria izlandica)

Latin neve: Cetraria izlandica.
A magas hegységek, északi tájak fenyveseiben, fátlan tundrákon tömegesen fordul elő.
Telep-testű, mint minden zuzmó.
Antibiotikum-tartalma magyarázza, hogy a népi gyógyászatban már régóta a köhögés, a tüdőbaj orvossága. Jódtartalma miatt a pajzsmirigytúltengés, a golyva ellen jó hatású. Keserűanyaga – a cetrarin – étvágygerjesztő.
Igazi édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)

Latin neve: Glycyrrhiza glabra.
Már az ókor nagy birodalmaiban is ismerték gyökerének köhögést gyógyító, köptető hatását.
Eurázsiái, észak-afrikai faj, hazánkban is előfordul vadon, de egyre ritkábban. A hüvelyesek családjába tartozó magas, hozzávetőlegesen 2 m, évelő növény. Több-fejű gyöktörzséből hosszú tarackok és rövidebb, de vaskosabb gyökerek fejlődnek.
Kerti kakukkfű (Thymus vulgaris)

Latin neve: Thymus vulgaris.
Hozzávetőlegesen fél méterre megnövő, bokor szerű félcserje. A kerti kakukkfű az ajakosvirágúak családjába tartozik, virágai a szárak csúcsán helyezkednek el, rózsaszínűek vagy vörösek, májustól júliusig nyílnak. Alsó, fél centiméter átmérőjű szárrészei elfásodnak.
A kerti kakukkfű levelei átellenesek, különböző formájúak. Kellemes illatú, kedvelt fűszernövény.
Gyógyhatása a nálunk vadon élő fajokéhoz pl. táblánk kopaszodó kakukkfűiéhez hasonló.