Cimke Archívum: izzasztó
Fokhagyma (Allium sativum)

Világszerte ismert, mindenre jó, univerzális házi orvosság gyakorlatilag minden kultúrában. Vértisztító, serkentő, izzasztó, köptető, görcsoldó, antibiotikus, idegerősítő, szélhajtó és hámosító, sebgyógyító tulajdonsága van.
Használatos a tüdő minden betegségének kezelésére, magas és alacsony vérnyomásra, élősködők (paraziták) és fertőzések ellen, fejfájás enyhítésére és idegrendszeri zavarok gyógyítására. A többi hagyma is hasonló sajátságokkal rendelkezik és alkalmazhatók a fokhagymával együtt.
Ha azt akarjuk, hogy a fokhagyma jótékony hatása megmaradjon, nem szabad megfőzni. Friss nedvei a leghatásosabbak. Idegfeszültség és agyi érgörcsök esetén célszerű egy pohár forró tejben szétnyomkodott fokhagymagerezdet elfogyasztani. Magas vérnyomás ellen minden reggel együnk meg egy gerezdet.
Molyűző (Ledum palustre)

Fehér virágai s a megszárított hajtása kellemetlen, bódító illatot árasztanak.
Mint a növény magyar nevéből is kiderül, elűzi a lakások kellemetlen rovarbetolakodóit (moly, tetű, poloska). Az észak-európai síkság, valamint a magas hegységek lápjain élő örökzöld cserje.
Teáját vagy szeszes kivonatát mézzel köhögés – különösen szamárköhögés – ellen fogyasztják.
Forrázata izzasztó hatású. Különböző bőr- és reumatikus betegségek gyógyszere.
Nagy- és kislevelű hárs (Tilia platyphyllos, T. cordata)

A hegyvidéki erdők gyakori elegyfája. Mindkét faj kellemes illatú virágaiból készített tea meghűléses betegségek esetén jó hatású izzasztó.
Kevesen tudnak viszont gyomorerősítő, görcsoldó hatásáról. Serkenti a szívműködést is. A túlzásba vitt hársteafogyasztás ezért megárthat.
A hársfaszenet gyomorpanaszok gyógyítására használják.
Régebben fogtisztító és bőrbetegségek elleni hintőporok készítéséhez is alkalmazták.
Hamvas szeder (Rubus caesius)
Közönséges nyír (Betula pendula)

Savanyú talajú erdők fehér törzsű fája. Kérgének főzete eloszlatja a rossz szív- vagy veseműködés következtében létrejött vizenyős dagadásokat: ödémákat.
Jó vizelet- és vesekőhajtó, izzasztó hatása is van. Törzsének tavaszi nedvéből nyert olajat a bőrgyógyászat használja.
Különösen mint hajápolószer – Birkenhaarwasser és nyírfasampon – ismert.