Cimke Archívum: hasmenés

Birsalma

A birsalma (Cydonia oblonga) a kulturális emlékek szerint több mint négyezer éve ismert, és egyes Biblia-fordítók, -elemzők szerint az a bizonyos tiltott alma is birs volt valójában.

A birsalmát valaha szerették és megbecsülték, aztán elfelejtették és mellőzték, azonban ez a gyümölcs manapság reneszánszát éli a konyhában és a gyógyászatban egyaránt.

A birsalma (Cydonia oblonga) a kulturális emlékek szerint több mint négyezer éve ismert, és egyes Biblia-fordítók, -elemzők szerint az a bizonyos tiltott alma is birs volt valójában.

Őshazája valószínűleg Perzsia, Turkesztán és a Kaukázus vidéke, más források szerint Törökország (a mai napig a legtöbb birsalmát felhasználó ország). Latin neve krétai származásra utal: a görögök által ismert közönséges változatra valószínűleg a nemzetség egyik jobb változatát oltották Krétán. Elterjesztésében mindenesetre a görögöknek és a rómaiaknak döntő szerepük volt, így jutott el Európa északibb részeire is. Amerikába a korai telepesek vitték be és nemesítették tovább. Mivel a meleget kedveli, többnyire azokon a tájakon ültetik, ahol szőlőt is termesztenek.

Angosztura (Cusparia macrophylla)

Dél-Amerika trópusi esőerdeinek fája.

Alkaloidot, keserűanyagot és illóolajat tartalmazó kérgét a gyógyászatban használják.

Serkenti az emésztést, a hasmenés jó ellenszere.

Cseresznye (Cerasus avium)

Cseresznye gyógynövény

Latin név: Cerasus avium.

Középhegységi gyertyános-tölgyeseinkben vadon is él.

A rózsafélék családjába tartozó közismert fa. Sok, érési időben, méretben, színben és ízben eltérő változata létezik. Rokonánál, a meggynél, húsa keményebb, édesebb. Frissen, befőttként, süteményekben fogyasztjuk, jó pálinkaalapanyag. Számos változatát mint kedvelt gyümölcsfát termesztik.

Hamvas szeder (Rubus caesius)

Hamvas szeder gyógynövény

Latin neve: Rubus caesius.

Közeli rokona a málnának. A szederfajok gyümölcse kék, sötétkék és majdnem fekete lehet.

Nyirkosabb erdőkben, ártereken elterjedt szúrós, tüskés cserje. Egyik legrégebben használt gyógynövényünk.

Fekete áfonya (Vaccinium myrtillus)

Fekete áfonya gyógynövény

Magas hegyvidékeken tömegesen előforduló törpecserje. Hazánkban Sopron környékén gyakori.

A leveléből főzött tea epe-, és hólyagbetegségek orvossága. Emeli a szervezet vércukorszintjét, így eredményesen használható cukorbetegségnél is. Termése vérhas, hasmenés, fogínygyulladás régtől ismert gyógyszere.

A kellemes ízű áfonyabor jó fertőtlenítő. Vastagbélhurut, emésztési zavarok ellen fogyasztják. Az ízletes, vitamintartalmú áfonyadzsemet gyakran adják vadak sültjéhez is.