Cimke Archívum: vérnyomás
Birsalma

A birsalmát valaha szerették és megbecsülték, aztán elfelejtették és mellőzték, azonban ez a gyümölcs manapság reneszánszát éli a konyhában és a gyógyászatban egyaránt.
A birsalma (Cydonia oblonga) a kulturális emlékek szerint több mint négyezer éve ismert, és egyes Biblia-fordítók, -elemzők szerint az a bizonyos tiltott alma is birs volt valójában.
Őshazája valószínűleg Perzsia, Turkesztán és a Kaukázus vidéke, más források szerint Törökország (a mai napig a legtöbb birsalmát felhasználó ország). Latin neve krétai származásra utal: a görögök által ismert közönséges változatra valószínűleg a nemzetség egyik jobb változatát oltották Krétán. Elterjesztésében mindenesetre a görögöknek és a rómaiaknak döntő szerepük volt, így jutott el Európa északibb részeire is. Amerikába a korai telepesek vitték be és nemesítették tovább. Mivel a meleget kedveli, többnyire azokon a tájakon ültetik, ahol szőlőt is termesztenek.
Kávé (Coffea arabica)

Latin neve: Coffea arabica, vagy Coffea liberica
Típus: termesztett fa, melynek felhasznált része a mag.
Megjegyzés: veszélyes lehet!
A kávéfa Afrikából származó növény, ma a világ különböző részein, a meleg égtájakon termesztik.
A kávét élénkítő hatású italként fogyasztják, melynek hatóanyaga a koffein; egy kesernyés ízű növényi alkaloida. A koffein a központi idegrendszerre hat és izgatja azt, ezért élénkítő hatást vált ki, javítja a szellemi tevékenységet. A szívműködésre és a vérnyomásra gyakorolt kedvezőtlen hatásait a legújabb kutatások cáfolják. Az arra érzékenyeknél alvászavarokat, álmatlanságot okozhat.
Homoki szalmagyopár (Helichrysum arenarium)
Csikófark (Ephedra distachya)

Pikkelylevelű, vesszős ágú törpecserje. Nyitvatermő – a fenyőkkel rokon. Középhegységünk dolomitszikláinak és az Alföld homokbuckáinak ritkasága. Rokonfajai Kínában több ezer éve termesztett gyógynövények.
Értékes hatóanyaga az efedrin. Emeli a vérnyomást, izgatja a szimpatikus idegrendszert.
A növényből előállított gyógyszert eredményesen alkalmazzák asztmatikus köhögési rohamok ellen.
A nyálkahártyában érszűkületet okoz, ezért orrcseppként adják náthánál.
Szemvidító (Euphrasia rostkoviana)
Illóolajat, glikozidot, keserűanyagot tartalmazó hajtásainak főzetét az ókor óta a beteg szem borogatására használják.
Gyomor- és bélfekély, valamint étvágytalanság elleni teákhoz adják. Vérnyomást emelő, gyomorfelfúvódást megszüntető hatása is van.