Orvosi somkóró (Melilotus officinalis)

Virágzáskor gyűjtött pillangós virágú hajtásának sokoldalú gyógyhatását már Dioszkoridész és Theophrasztosz ókori görög bölcsek is dicsérik. Teáját emésztő- és légzőszervi betegségek gyógyítására javasolják. A népi gyógymód kenőcsként, borogatószerként enyhíti vele a migrénes fejfájást, a szülés utáni fájdalmakat. Visszérgyulladás, fekélyek, gennyes sebek gyógyítására, daganatok eloszlatására ma is használatos. Napjainkban a gyógynövényszaküzletekben Coronator néven árusítják – szív- és keringési betegségekre – azt a növényi kivonatot, amelyben somkóró is szerepel.

Libapimpó (Potentilla anserina)

Libapimpó (Potentilla anserina)

Árokpartok, nedves parlagok tömeges növénye. Magas csersavtartalma miatt összehúzószer, vérzéscsillapító. Korábban gyomor- és bélvérzés, ma vérhas, bélhurut, valamint menstruációs zavarok elleni teák alkotórésze. Epilepszia, ideges szívpanaszok gyógyítására is javasolják. Jó száj-és garatöblögető szer.

Orvosi szappanfű (Saponaria officinalis)

Drogjának hatóanyaga a szaponin. Nyálkaoldó, köptető hatása miatt egykor fontos köhögés elleni szer volt. Ma már erre a célra inkább a hasonló tulajdonságú, de kevésbé mérgező fátyolvirágot gyűjtik. A középkorban a vérbaj egyik keresett gyógyszere volt. Bőrbetegségek, reuma, köszvény ellen is használták.

Papsajtmályva (Malva neglecta)

Az ókor és a középkor óta sok betegség orvoslására használják. Drogja nyálkaanyagot tartalmaz. Teája éppúgy, mint rokonáé, az erdei mályváé (M. silvestris), csökkenti a köhögési ingert. Gyomorfekély és bélhurut esetén is jó hatású. Torok-, mandula-, fogínygyulladás elleni öblögetőszer. Borogatóként alkalmazva lágyítja a daganatokat, enyhíti a köszvényes fájdalmakat.

Fehér üröm (Artemisia absinthium)

Fehér üröm gyógynövény

Latin neve: Artemisia absinthium.

Fészkesvirágzatú évelő növény. Tőlevélrózsája háromszorosan szárnyalt levelekből áll, rövid meddő szárai és fehéres, mintegy másfél méteres virágzó szárai fejlődnek. Minden levele szürke, szőrös. Nagy számú, félgömb alakú virágzata júliustól szeptemberig virágzik. Termése kaszat. Eurázsiái növény, hazánkban is igen elterjedt.

Erősen fűszeres illatú évelő gyom. Keserűanyag-tartalmáért évezredek óta gyűjtik.

Todjon meg többet   🠞