Cimke Archívum: gyógynövény
Gyömbér (Zingiber officinalis)

A gyömbér az egyik legsokoldalúbb növényi serkentő, anyagcsere fokozó szer. Igen jó hatással van a gyomorra, a belekre és a keringésre.
A gyömbér magában de más gyógynövényekkel társítva is hasznosítható, így fokozzák egymás hatóerejét.
A gyömbér tea, amelyet 28 g megőrölt, friss gyömbérből és 2 csésze vízből készítünk úgy, hogy az oldatot 10 percig főzzük lassú tűzön. Emésztési zavarokra, görcsökre és hányingerre jó. Mézzel és citrommal kiváló orvosság meghűlésre, influenzára, és serkentő izzasztószerként is hat.
Jalappa (Exogonium purga)
Sztrichninfa (Strychnos nux-vomica)
Indiában honos.
A magjából előállított sztrichnin rendkívül erős izomgörcsöket okoz, melyek többnyire halálos kimenetelűek.
Kisebb adagban fokozza a nyál- és gyomornedv elválasztását, ezért a belőle készített arzént is tartalmazó gyógyszer (Strychnotonin) étvágygerjesztő, általános erősítő hatású. Latin neve hánytató tulajdonságára utal: hánytató dió.
A kuráre-folyondár (S. toxifera) kérgének kivonata kurarin-alkaloidot tartalmaz, mely a legerősebb mérgek egyike. Dél-Amerikában nyílméreg készül belőle. Izombénító hatása miatt a sebészetben műtéteknél izomelernyesztő szer. Az érzőidegek működését azonban nem befolyásolja, így csak érzéstelenítőkkel együtt használják.
Tetanuszgörcs megszüntetésére is alkalmas.
Szárcsagyökér (Smilax officinale)
Közép-Amerikában honos örökzöld, kúszó cserje.
Szaponin-glikozidokat tartalmazó gyökerét a gyógyszeripar szteránvázas vegyületek előállítására használja.
Ősi vértisztító szer. Vérbaj, reuma, bőrbetegségek elleni gyógyszerek alapanyaga.
Kroton (Codiaeum fajok)

A C. tiglium a kutyatejfélék rokonságába tartozó alacsony fa. Hazája India.
A magjából préselt olaj igen erős hashajtó. Túladagolása könnyen halált okozhat. Európában először a X. század arab orvosai alkalmazták.
A C. eluteria dél-amerikai cserje. Drogja, a kaszkarilla-gyökérkéreg serkenti az emésztést, étvágygerjesztő és likőrök ízesítő anyaga.