Fokhagyma (Allium sativum)

Fokhagyma (Allium sativum)

Világszerte ismert, mindenre jó, univerzális házi orvosság gyakorlatilag minden kultúrában. Vér­tisztító, serkentő, izzasztó, köptető, görcsoldó, antibiotikus, idegerősítő, szélhajtó és hámosító, sebgyógyító tulajdonsága van.

Használatos a tüdő minden betegségének ke­zelésére, magas és alacsony vérnyomásra, élős­ködők (paraziták) és fertőzések ellen, fejfájás enyhítésére és idegrendszeri zavarok gyógyításá­ra. A többi hagyma is hasonló sajátságokkal ren­delkezik és alkalmazhatók a fokhagymával együtt.

Ha azt akarjuk, hogy a fokhagyma jótékony hatása megmaradjon, nem szabad megfőzni. Friss nedvei a leghatásosabbak. Idegfeszültség és agyi érgörcsök esetén célszerű egy pohár forró tejben szétnyomkodott fokhagymagerezdet elfo­gyasztani. Magas vérnyomás ellen minden reg­gel együnk meg egy gerezdet.

Todjon meg többet   🠞

Gyömbér (Zingiber officinalis)

Gyömbér gyógynövény

A gyömbér az egyik legsokoldalúbb növényi ser­kentő, anyagcsere fokozó szer. Igen jó hatással van a gyomorra, a belekre és a keringésre.

A gyömbér magában de más gyógynövényekkel társítva is hasznosítható, így fokozzák egymás hatóerejét.

A gyömbér tea, amelyet 28 g meg­őrölt, friss gyömbérből és 2 csésze vízből készí­tünk úgy, hogy az oldatot 10 percig főzzük lassú tűzön. Emésztési zavarokra, görcsökre és hányin­gerre jó. Mézzel és citrommal kiváló orvosság meghűlésre, influenzára, és serkentő izzasztó­szerként is hat.

Todjon meg többet   🠞

Méhfű „mecseki tea” (Melittis grandiflora)

Méhfű „mecseki tea” (Melittis grandiflora)

Mecsek vidéki nép különös előszeretettel issza meghűlés ellen, de mint élvezeti teát is, kellemes aromája miatt. A kumarinillatú, glikozidot, cserzőanyagot tartalmazó hajtásából forrázott teát emésztő- és légzőszervi betegségeknél itassuk. Gyermekeknek, öregeknek álmatlanság ellen is adható.

Fehér fűz (Salix alba)

Fehér fűz gyógynövény

Latin neve:  Salix alba.

A fűzfélék népes és változatos családjának a tagja, folyópartok, ártéri ligeterdők tömeges fája. Kérge sok szalicint tartalmaz, erre utal tudományos neve is.

Ez a faj kb. 5 m magasra nő, folyók, patakok, tavak mentének jellemző fája. Fiatal ágai sárgák, a vastagabbak zöld színűek, hosszú és keskeny lándzsás leveleinek fonákja fehéres.

Lecsüngő, gyakran földig hajló ágú változatát nevezik szomorúfűznek, díszfaként is ültetik.

Jó izzasztó, lázcsillapító szer. Ízületi bántalmak (köszvény, csúz, reuma), valamint hűléses megbetegedések ellen is használják. Csersavtartalma miatt hasmenésre, női szervek nyálkahártya gyulladására is jó.

Todjon meg többet   🠞