Fokhagyma (Allium sativum)

Fokhagyma (Allium sativum)

Világszerte ismert, mindenre jó, univerzális házi orvosság gyakorlatilag minden kultúrában. Vér­tisztító, serkentő, izzasztó, köptető, görcsoldó, antibiotikus, idegerősítő, szélhajtó és hámosító, sebgyógyító tulajdonsága van.

Használatos a tüdő minden betegségének ke­zelésére, magas és alacsony vérnyomásra, élős­ködők (paraziták) és fertőzések ellen, fejfájás enyhítésére és idegrendszeri zavarok gyógyításá­ra. A többi hagyma is hasonló sajátságokkal ren­delkezik és alkalmazhatók a fokhagymával együtt.

Ha azt akarjuk, hogy a fokhagyma jótékony hatása megmaradjon, nem szabad megfőzni. Friss nedvei a leghatásosabbak. Idegfeszültség és agyi érgörcsök esetén célszerű egy pohár forró tejben szétnyomkodott fokhagymagerezdet elfo­gyasztani. Magas vérnyomás ellen minden reg­gel együnk meg egy gerezdet.

Todjon meg többet   🠞

Gyöngyvirág (Convallaria majalis)

Gyöngyvirág gyógynövény

Latin neve: Convallaria majalis.

Virága a májusi erdők dísze.

Gyöktörzse, levele, de a virág is erősen mérgező vegyületeket – szívre ható glikozidot, szaponint – tartalmaz.

A középkor orvosai fejfájás ellen, szédüléskor, ájuláskor javasolták. Bőrápoló kenőcsök készültek kivonatából.

Todjon meg többet   🠞

Lyukaslevelű orbáncfű (Hypericum perforatum)

Lyukaslevelű orbáncfű (Hypericum perforatum)

Virágának magjának főzete vese- és epebetegségre jó. Sebek vérzéscsillapítója Szárított virágait égési sebekre teszik. A szív- és ideggyengeség legrégibb orvossága. Fogínysorvadáskor jó öblögető. Nehezen gyógyuló bőrbetegségek esetén borogatószer.

Tavaszi kankalin (Primula veris)

A XVI-XVII. sz. gyógyfüves könyvei levelének, virágának igen különböző gyógyhatást tulajdonítottak. Alkalmazták ideg- és szívgyengeség esetén, boros főzetét vesekő ellen. Bedörzsölőszer vagy ülőfürdő formájában csökkenti a reumatikus fájdalmakat. Szaponint, illóolajat, cserzőanyagot tartalmazó gyökerének nyálkaoldó hatása a legfontosabb. Az első világháború idején, amikor a trópusokkal folytatott kereskedelem szünetelt, az addig importált ipekakuána pótlására köhögés elleni teakeverékek, kanalas orvosságok alapanyaga lett.