Tölgy (Quercus fajok)

Csersavban gazdag levelét, kérgét, makktermését mint elsőrendű összehúzószert már az ókori görögök is alkalmazták. Leveléből gyomorerősítő, vizelethajtó tea készül. Kérgének főzete hasmenés, vérhas, hólyag- és légcsőhurut ellen jó orvosság. Nehezen gyógyuló sebek, kiütések, égési sérülések borogatószere. A megdarált, pörkölt makktermés főzetével egykor az angolkóros gyerekek próbálták gyógyítani.

Ebszőlő (Solanum dulcamara)

Ebszőlő

Vízpartok kúszó szárú, mérges növénye. Teáját egykor hideglelésre, vértisztítóként, hólyaghurut gyógyítására itták. Idegnyugtató, lázcsillapító hatásáért is népszerű volt. Rokona az Ausztráliában honos orvosi csucsor (S. laciniatum). Hazánkban is termeszthető növény, mely különböző hormongyógyszerek alapanyaga. A mellékvesekéreg hibás működésének gyógyítására, reumatikus, allergiás betegségek ellen (Hydrocortison, Prednisolon), anyagcsere-működés helyreállítására (Néróból) készül belőle orvosság.

Orvosi székfű (Matricaria chamomilla)

A görögök már az ókorban is sikerrel alkalmazták női betegségek gyógyítására. Latin neve is erre utal: matrix = anya. Fészkes virágzatba tömörülő virágai keserűanyagot, illóolajat – azulént tartalmaznak. Drogja mindmáig világszerte az egyik legfontosabb házi orvosság. Forrázata elsőrendű gyulladáscsökkentő. Fogíny-, torokgyulladás esetén jó öblögető, hatásos szemborogató. Bélgörcs ellen, szélhajtó teaként már csecsemőkorban is adható. Teáját tisztán vagy más füvekkel keverve bél- és hólyaghurutnál, hűléskor itatják. Az azuléntartalmú krémek, olajak, babaápoló szerek nyugtatják a bőrfelületet. A világkereskedelemben forgalmazott kamilladrog 60%-a a …

Todjon meg többet   🠞